اخبار

مروری بر روایتی از امام رضا (ع) در رابطه با عزاداری محرم؛ آیا محبت اهل‌بیت (ع)، به تنهایی کافی است؟

مروری بر روایتی از امام رضا (ع) در رابطه با عزاداری محرم؛ آیا محبت اهل‌بیت (ع)، به تنهایی کافی است؟
اگر بخشی از عبادت را ترک ظلم بدانیم، به نکته دقیق‌تر و عمیق‌تری دست می‌یابیم و آن اینکه به بهانه برگزاری مجالس عزای حسینی و ابراز دوستی و محبت نسبت به خاندان پیامبر، اجازه نداریم برای دیگر مردم جامعه اسلامی مزاحمت، آلودگی صوتی، سد ترافیکی ایجاد کنیم. هر ساله در ابتدای ماه محرم و آغاز عزاداری سرور و سالار شهیدان، این روایت از امام رضا علیه‌السلام بسیار شنیده می شود که امام رضا علیه‌السلام خطاب به ریان بن شبیب فرمود: یابن شبیب، اگر می خواهی بر چیزی گریه کنی، برای حسین بن علی گریه کن.
اصل این روایت اینگونه است که ریان بن شبیب می‌گوید: امام در روز اول محرم از من پرسیدند: روزه گرفته‌ای؟ عرض کردم: نه. فرمود: امروز روزی است که زکریا با زبان روزه و در محراب فرزندی را از خدا درخواست کرد و خدا به او یحیی را عطا کرد. سپس امام فرمود: ماه محرم ماهی است که مردم جاهلیت حرمت آن را نگه می داشتند و جنگ و ظلم را در آن حرام کرده بودند، ولی این مردم نه حرمت این ماه را نگه داشتند و نه حرمت پیامبرشان را. در این ماه فرزند پیامبر را شهید کردند و زنان خاندان پیامبر را به اسارت بردند... . در ادامه روایت امام به ریان به شبیب نسبت به گریه بر امام حسین علیه‌السلام و محبت اهل بیت پیامبر سفارش می کنند و می‌فرمایند: اگر می‌خواهی بر چیزی گریه کنی، بر حسین گریه کن،... اگر می خواهی بدون گناه خدا را ملاقات کنی، حسین را زیارت کن، اگر می خواهی در بهترین مکانهای بهشت با پیامبر همنشین شوی، قاتلین حسین را لعن کن و اگر می خواهی با ما در بهترین درجات بهشت باشی، در غم و اندوه ما شریک باش و ولایت ما را پذیرا باش.
در این روایت حضرت به ولایت و محبت نسبت به خاندان پیامبر توصیه و تأکید می کنند. یکی از دلایلی که عزای حسینی با شکوه و عظمت روزافزون برگزار می شود، محبت نسبت به خاندان پیامبر است، اما در آستانه ماه محرم و صفر و عزاداری برای خاندان پیامبر باید به این نکته دقت داشته باشیم که همه دینداری در محبت محمد و آل محمد خلاصه نمی شود، بلکه باید در کنار این محبت اعمال دیگری را نیز مد نظر قرار داد و در مسیر زندگی آنها را به فعلیت رساند. مؤید این مطلب روایتی دیگر از امام رضا علیه‌السلام است که می فرماید: عمل صالح و تلاش در عبادت را با تکیه بر دوستی خاندان پیامبر کنار نگذارید و البته دوستی آل پیامبر را با تکیه بر عبادت و عمل صالح کنار نگذارید. به تعبیری امام در این روایت ملازمه ای میان این دو بخش برقرار می کنند؛ گویی محبت اهل بیت علیهم‌السلام بدون عمل صالح و تلاش در راستای عبادت خداوند عزوجل، تکیه بر تکیه‌گاهی سست است و البته عمل صالح و عبادت فراوان بدون محبت داشتن و قبول ولایت خاندان پیامبر، امری بی فایده  و بناکردن خانه بر آب است. در این روزها که برای بزرگداشت یکی از خاندان پیامبر و محبت به نسبت به او به عزا می نشینیم و مجالس عزا برپا می کنیم باید به این نکته دقت داشته باشیم که شرکت در مجالس حسینی، جبران وظایف عبادی ما را نمی کند و باید در این راه همچون عزاداری، تلاش و همت مضاعف داشته باشیم. اگر بخشی از عبادت را ترک ظلم بدانیم، به نکته دقیق‌تر و عمیق‌تری دست می‌یابیم و آن اینکه به بهانه برگزاری مجالس عزای حسینی و ابراز دوستی و محبت نسبت به خاندان پیامبر، اجازه نداریم برای دیگر مردم جامعه اسلامی مزاحمت، آلودگی صوتی، سد ترافیکی ایجاد کنیم. بلکه با الگوگیری از خاندان پاک عصمت و طهارت، باید به گونه‌ای به عزاداری بپردازیم که ابراز محبت به اهل بیت پیامبر نوعی عبادت و تلاش در راستای عبادت خداوند متعال محسوب شود و خدای ناکرده با تجاوز به حریم و حقوق اجتماعی دیگر افراد جامعه تلاشمان را هدر ندهیم
۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۸:۵۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.