اخبار

«جدال احسن» شیوه امام رضا(ع) در مناظرات/ کدام جدال حرام به‌شمار می‌رود؟

«جدال احسن» شیوه امام رضا(ع) در مناظرات/ کدام جدال حرام به‌شمار می‌رود؟
دو کارشناس حوزه مبانی حقوق اسلامی در چکیده مقاله خود که در دومین همایش ملی کرسی‌های نظریه‌پردازی و مناظرات رضوی به عنوان مقاله برتر شناخته شده است، به «جدال احسن» از دیدگاه امام رضا(ع)، پرداخته‌اند.


24 مقاله در دومین همایش ملی کرسی‌های نظریه‌پردازی و مناظرات رضوی به عنوان مقاله برتر شناخته شدند که مقاله مشترک «سمیه سلیمانی» استادیار دانشگاه شیراز و «مرتضی رحیمی» کارشناس ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی با عنوان «جدال احسن از دیدگاه امام رضا(ع)» به عنوان مقاله برتر شناخته شد.
 
در چکیده این مقاله آمده است:

«به‌کارگیری روش صحیح مناظره در نفوذ سخن حق در افکار و قلب دیگران تأثیر بسزا دارد؛ زیرا مناظره به شیوه ناصحیح، طرف مقابل را در عقیده باطل خویش راسخ‌تر و متعصب‌تر مى‌نماید.

از همین روی امام رضا (ع) با تأسی از قرآن در مناظره‌هایشان از جدال احسن بهره گرفته‌اند، یعنی بر جنبه‌های عقلی و عاطفی و برهان تأکید نموده و توهین به طرف مقابل و مذمت دین او را مجاز ندانسته و از مشترکات مورد قبول ادیان، مانند توحید، نبوت استفاده کرده، همچنین از زبان نرم و کظم غیظ سود جسته‌اند.

در مناظره‌های آن حضرت تعصب و ستیزه‌جویی خودنمایی و اقناع انگیزه شهرت‌طلبی راه نداشته و از همین رو به لحاظ آموزشی و روانی بیشترین تأثیرات را بر طرف مناظره خود داشته‌اند. از جمله ویژگی‌های لازم جدال احسن که امام رضا (ع) بر آن تأکید فرموده اند «ساده‌گویی و پرهیز از بغرنج و پیچیده‌گویی» است.

انصاف داشتن مناظره‌کننده و اعتراف به خطای خود در فرض روشن شدن اشتباهش از دیگر ویژگی‌های لازم جدال احسن است که امام رضا (ع) بر آن تأکید فرموده‌اند.

جدال احسن نه تنها ایجاد کینه و عداوت نمی‌کند، بلکه اثرات مثبت فراوانی در پی دارد؛ اما جدال با جاهل، جدال با کسی که قصد اصلی وی رسیدن به اهداف شیطانی است، همچنین جدال در آنچه که وحدت مسلمین یا بشریّت را به خطر می‌اندازد، از جدال‌های غیراحسن و حرام به‌شمار می‌آیند».


۶ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۳۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.