شلمچه و یادمان ورود امام رضا(ع)

گرچه ایران همه بی تاب قدم های تو بود
اولین پنجره دروازه خوزستان شد


بی شک یکی از استان هایی که شناسنامه اسلامی آن سند افتخاری برای نه تنها ایران بلکه برای تاریخ اسلام می باشد استان شکوهمند خوزستان است، استانی که هنوز هم می توان گرمای ولایت را در آنجا حس نمود  و دروازه آغازین مسیر هجرت امام مهربانی ها امام رضا(علیه السلام) . خوزستان اولین میزبان پاره تن رسول گلها بود و خاکهایش اولین گل بوسه ها را از پای مبارک این امام همام برگرفتند اهمیت این موضوع به قدری است که مقام معظم رهبری (حفظه ا... تعالی) فرمودند:
"خوزستان دروازه ورود تشیع به ایران است"
بنابر فرموده مقام معظم رهبری می توان هجرت امام رضا(علیه السلام) را به عنوان مهمترین رویداد مذهبی- تاریخی بعد از اسلام در کشور ایران برشمرد در اهمیت این واقعه همین نکته بس که تاثیر این هجرت بزرگ هنوز فرهنگ، مذهب، تمدن و حتی اقتصاد ایران را تحت الشعاع خود قرار داده است و منشاء رویدادها و اتفاقات عظیم سیاسی و اجتماعی شده است. هجرتی که هیچگاه از صفحه های تاریخ پاک نخواهد شد بلکه هرروز محققان و پژوهشگران بیشتری از عظمت و آثار آن سخن خواهند گفت. همه ساله بنیاد بین المللی امام رضا(علیه السلام) با هدف اشاعه فرهنگ رضوی و احیاء قدمگاه های حضرت امام رضا(علیه السلام) و در راستای تصمیمات شورای سیاستگذاری جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) قبل از برگزاری هردوره از این جشنواره می کوشد تا با اجراء کاروان نمادین امام رضا(علیه السلام) در شلمچه این افتخار اسلامی و ایرانی را زنده نگه داشته و جرعه ای از عظمت این دریای بیکرانه را به تصویر بکشد.
مراسم نمادین ورود کاروان امام رضا(علیه السلام) از شلمچه همه ساله با حضور بزرگان و نخبگان علمی و فرهنگی کشور در شلمچه سرزمین ایثار و فداکاری،شهر ولایت و شهادت، شهر خون و قیام و قعود برگزار می شود این مراسم از جمله برنامه های بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(علیه السلام) می باشد که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان برگزار می گردد.
صحنه های زیر بیانگر حضور گرم و پرشور عموم مردم و مسئولین در این مراسم معنوی می باشد.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.