مقالات

 • جشنواره نهم/مصاحبه با دکتر محمدی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان بوشهر
 • ...   ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
 • جشنواره نهم/مصاحبه با دکتر محمدی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان بوشهر
 • جشنواره مشاعره رضوی فرصتی برای اشاعه هزاران بیت رضوی در جامعه به وجود آورد
  شمس الشموس   ۱۳۹۰/۰۷/۱۲
  جشنواره مشاعره رضوی از سری برنامه های نهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) با حضور خیل کثیری از طرفداران و مشتاقان مشاعره به میزبانی استان بوشهر برگزار می شود . آن چه می خوانید حاصل گفتگویی است با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر

  به نظر شما برگزاری جشنواره چه تأثیراتی در سطوح بین المللی داشته و راهکار های شما برای ارتقاء فرهنگ رضوی چیست؟
  مهم ترین تأثیر این جشنواره همه گیر شدن مشاعره در سطح ملی است که شما می بینید علاقه مندان به شعر چگونه در شاخه های مختلف تلاش در راه اندازی مشاعره های مختلف نموده اند و مشاعره رضوی در استان بوشهر به عنوان یکی از مهم ترین جشنواره های فرهنگی در طول این شش دوره خوب توانسته مخاطبان را خصوصاً در بخش دانش آموزی جذب نماید. و هم اکنون تمام شهرستان های بوشهر دبیرخانه های فعال مشاعره دارند که به بهانه های مختلف مشاعره برگزار می کنند و قطعاً تأثیرات معنوی بسیار در افراد شرکت کننده و در جامعه خواهد داشت و همانطور که مشاهده می کنید مشاعره رضوی فرصتی شده است برای اشاعه هزاران بیت رضوی در متن جامعه و ترویج فرهنگ رضوی، که تقویت این مهم زمینه ساز ارتقاء فرهنگ رضوی خواهد بود و امیدواریم همه ی اندیشمندان، صاحبان قلم و اندیشه بیش از پیش با حمایت از این جشنواره ما را در برگزاری با شکوهتر یاری نمایند.
  نقاط ضعف و قوت این جشنواره را در چه می بینید؟
  مهم ترین نقطه قوت این جشنواره، قرائت اشعار رضوی است، یعنی تمام اشعار مشاعره کنندگان در مدح، ثنای و منقبت امام هشتم امام رضا«ع» است که باعث ترویج اشعار دینی مذهبی و آشنایی بیشتر علاقه مندان با اشعار ولایی می گردد.
  از دیگر نقاط قوت خاصه جشنواره ششم حضور جوانان علاقه مند از سراسر کشور خاصه زوج های جوان است که خانواده خود را با شعر رضوی و با نام امام هشتم گره می زنند، و این از افتخارات هر خانواده ایرانی هست و خواهد بود.
  از نقاط ضعف جشنواره می توان به رقابت سخت مشاعره کنندگان اشاره کرد که ممکن است بعضی از دوستان به خاطر احساسی شدن فراموش کنند که در یک فضای معنوی قرار دارند و مهمان امام رضا«ع» هستند، و فرصت پیش آمده یک فرصت استثنایی برای تهذیب و تقرب الی الله است.
  امیدواریم این نگاه نیز در شرکت کنندگان خوب ما هم بیش از پیش تقویت شود که جشنواره مشاعره رضوی بهانه ای است برای عرض ارادت بیشتر به امام رضا«ع».
  ازروند برگزاری جشنواره مشاعره رضوی بگویید .
  خوشبختانه دبیرخانه مشاعره رضوی از اواخر اسفندماه 89 کار خودش را آغاز نموده و تمام تلاشش این است که جشنواره امسال را با شکوهتر از سال گذشته برگزار نماید. تمام تبلیغات انجام شده، ستاد استانی و شهرستانی تشکیل شده است، اطلاع رسانی رسانه ای نیز با همکاری اصحاب مطبوعات استانی و سراسری و سیمای بوشهر تا الان به خوبی انجام شده است.
  در خصوص داوری نیز، داوری مرحله اول به پایان رسیده، که از 560 نفر شرکت کنندگان 88 نفر از سراسر کشور انتخاب شده اند.
  چه برنامه های جنبی در حاشیه برنامه اصلی دارید؟
  از برنامه های جنبی مشاعره امسال،می توان به اجرای چاووشی خوانی، قرائت صلوات خاصه، برپایی نمایشگاه فرهنگی هنری رضوی، مشاعره زوج های جوان جشنواره، برگزاری دومین جشنواره استانی دانش آموزی رضوی و دیگر برنامه های جذاب جشنواره اشاره نمود.
  ویژگی ها و تفاوت های این جشنواره با جشنواره های گذشته را در چه می بینید ؟
  با افتخار می توانیم بگوئیم که حضور متقاضیان از 30 استان کشور به جز استان گلستان، حضور زوج های جوان، حضور استاد سید جعفر حمیدی به عنوان سخنران علمی، افزایش متقاضیان از 400 نفر به 560 نفر و حضور اول باری بیش از 280 نفر در ششمین جشنواره
  حضور استاد دکتر سید جعفر حمیدی سخنران علمی بوده است که دکتر از دیار خودمان است.
  برگزاری موفقیت آمیز دومین جشنواره استانی دانش آموزی رضوی بوده است که بیش از350 نفر ثبت نام کننده دانش آموز از مقطع راهنمایی و دبیرستان بوده اند.
  پیشنهاد شما برای برپایی هرچه بیشتر این جشنواره چیست ؟
  به نظر می آید با وجود معرفی مشاعره در سطح ملی و یافتن مخاطبان در استان های مختلف کشور لازم است مسوولین استانی و کشوری ترتیبی اتخاذ نمایند این حرکت عظیم معنوی که در کشور آغاز شده است تقویت شود تا استان بوشهر بتواند در سال های آتی تعداد بیشتری از عزیزان را در جشنواره شرکت دهد. چون جشنواره ملی مشاعره رضوی به جهت شرایط خاص از جمله چندین مرحله داوری و حضور مشاعره کنندگان نیاز به حمایت های مالی و معنوی دارد که امیدواریم در سال های آتی ما بتوانیم علاقه مندان بیشتری را پذیرا باشیم. 

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.